
Jag har försökt att läsa den där ”jädra boken” i flera år. Så gjorde jag ett tredje försök och lyckades, jag är så glad för det. Flera gånger la jag ifrån mig boken, tittade på Gustav och sa att jag älskade honom. Jädrar vilken bra man jag har fått på kroken. Och jag är så glad att jag lvat upp min förmåga att sätta gränser istället för att lida i tystnad och sakta men säkert förvandlas till en bitterfitta. Jag gick raka vägen till Meryem och lämnade över boken. ”du kan alltid ge den till någon nybliven mamma, eller kompis som behöver ge sin man en spark i baken kanske.” sa jag. Men Meryem sa ”Nej, jag ska läsa den själv!”

Sen gav hon mig lakritspastiller i en designad burk - superfin design btw.

Och så skickade hon iväg mig för det skulle tappas upp bad och läsas. Inte mig emot för jag skulle hem och tappa upp ett bad och blogga. ❤
One Response to Åh så skönt att slippa vara en bitterfitta
Kommentera Avbryt svar
Om Elaine Eksvärds blogg
Den här bloggen började som ett retoriskt experiment. Retorikkonsulten Elaine Eksvärd ville lära sina kunder hur man når ut till folk via sociala medier. Hon intervjuade bloggurun Isabella Löwengrip "Blondinbella" och fick receptet. Föga anade hon att det skulle bli en av Sveriges största bloggar med cirka 60.000 läsare i veckan. Hon visste inte heller att hon skulle tycka att det var så roligt.
Här får du följa med i hennes vardag då hon bland annat träffar sin galna PT Crossfit Dave och fick bevingade ord från sin farfar Arne "Ska du inte platta det där negerhåret flicka lilla?"
"En storasyster på nätet" säger vissa. Hon bloggar om träning, relationer, småbarnslivet, business outfits, retorik och en massa annat härligt. Behållningen i bloggen är inte bara det Elaine skriver, utan det som bloggvännerna skriver. Stämningen på bloggen är ganska unik i bloggvärlden, Troll undanbedes. :)
Det här sa ni bloggvänner senast

We go way back – Arkivet.
Seek and yet shall find
Kategorier
- Allmänt
- Babytider
- Bloggstory
- BRIDEZILLA
- Business outfit
- Dagens tanke och andra tankar
- diskussion och debatt
- Fitnesszillas och träning
- Foto
- Frågor och Svar
- Inredning
- Jakten på Mr Right
- Knodden – livet som gravid
- Måldagssekten
- Matplanering och bra fitnesszillakost
- Önskerubriker
- Politik och Retorik
- Resor
- Socialt experiment
- Tacksamhet
- Tacksamhetslistan
- Tvångstankar
- Vardagsglädje
- Vardagsretorik

















Åh Meryem verkar vara så himla härlig! Vilken fin vän du har, glad för din skull