;
Skriva färdig Modern Retorik – check!
Körkort – check!
Börja på min 5:e bok som kommer ta cirka två år att skriva.
Ny garderob till hösten – är så inspirerad av Suits.
Börja med viktväktarna för ammande mammor till sommaren.
Inkludera dans i min träning.
Planera för jobb och boende i New York tre veckor från och med påsken 2013.
Fundera på- och preliminärboka vinterdestination från januari-febfruari 2013.
11 Responses to Mål för resten av 2012
Kommentera Avbryt svar
Om Elaine Eksvärds blogg
Den här bloggen började som ett retoriskt experiment. Retorikkonsulten Elaine Eksvärd ville lära sina kunder hur man når ut till folk via sociala medier. Hon intervjuade bloggurun Isabella Löwengrip "Blondinbella" och fick receptet. Föga anade hon att det skulle bli en av Sveriges största bloggar med cirka 60.000 läsare i veckan. Hon visste inte heller att hon skulle tycka att det var så roligt.
Här får du följa med i hennes vardag då hon bland annat träffar sin galna PT Crossfit Dave och fick bevingade ord från sin farfar Arne "Ska du inte platta det där negerhåret flicka lilla?"
"En storasyster på nätet" säger vissa. Hon bloggar om träning, relationer, småbarnslivet, business outfits, retorik och en massa annat härligt. Behållningen i bloggen är inte bara det Elaine skriver, utan det som bloggvännerna skriver. Stämningen på bloggen är ganska unik i bloggvärlden, Troll undanbedes. :)
Det här sa ni bloggvänner senast

We go way back – Arkivet.
Seek and yet shall find
Kategorier
- Allmänt
- Babytider
- Bloggstory
- BRIDEZILLA
- Business outfit
- Dagens tanke och andra tankar
- diskussion och debatt
- Fitnesszillas och träning
- Foto
- Frågor och Svar
- Inredning
- Jakten på Mr Right
- Knodden – livet som gravid
- Måldagssekten
- Matplanering och bra fitnesszillakost
- Önskerubriker
- Politik och Retorik
- Resor
- Socialt experiment
- Tacksamhet
- Tacksamhetslistan
- Tvångstankar
- Vardagsglädje
- Vardagsretorik



















Härliga planer
Hej E! Jag läser din blogg varje dag. Jag tycker du är så bra och vettig. Idag känner jag mig så jäkla nere. Jag och min man försöker ”bli gravida” och det går rent åt helvete, to be Frank. Inget händer trots minutiös planering.. Jag är redo att bara ge upp snart. Jag gläds väldigt åt er och längtar efter att få se er bebis. Glöm aldrig hur lyckligt lottad du är som får bli mamma.. Kram Karin
Vi försökte i ett år innan de lyckades, och som du säger, jag hade gett upp helt när de plötsligt sa PANG!
Lycka till!
Kroppen behöver nog slippa ”stressen” av att du/ni så gärna vill!
Det kommer när ni minst anar de
Jag förstår att ni är ledsen och att det ska behöva ta så lång tid, och att det känns som om ”nej vi kommer aldrig få barn”. Tappa aldrig hoppet och stressa inte! Ni är på rätt väg
kram!
Tycker verkligen du borde testa lchf istället för viktväktarna. Jag började med det när min dotter var ett halvår för 3 år sen drygt. Gick ner 7 kg första månaden, var aldrig hungrig, behövde inte kämpa, och bröstmjölken som inte räckt till innan var det aldrig ont om längre. Jag åt normalt och var inte direkt fettskrämd innan, men jag behövde tydligen betydligt mer mättat fett i kosten för att producera tillräckligt med bröstmjölk.
Ah, men du glömde ju att anställa mig som din personliga assistent!
Härliga planer, jag unnar dig all framgång- det är så härligt att se människor som förverkligar sina drömmar och inte bara sitter och tjatar om dem!
STORT tack för tipset om Suits! Jag älskar det och håller med om att man bli galet inspirerad när det gäller sin business garderob. Underbart att säsong 2 börjar sändas den 14 juni
Lycka till inför förlossningen och tack för den grymmaste pepp-bloggen!
haha va bra.. Mitt mål är att INTE blir gravid förrän 2013 men det är ju svårt, karln är där och taffsar hela tiden lol.. Efter mina första barn gick det ju så snabbt! Baby making machine..
Kul att du ska prova ViktVäktarna
Ska bli kul att följa din resa med propoints här i bloggen..
BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORING
Karin! tappa inte hoppet om att bli gravid!! Jag vet hur det känns att det aldrig blir något. Vi försökte i nästan 3 år, innan vi nu i höstas fick hjälp. Så vänta inte för länge med att få hjälp, för hjälp finns=) Blev gravid mha IVF i november =) det är sån tur att det finns! speciellt jobbigt när folk börjar fråga hela tiden om vi inte ska ha barn, det dummaste man kan fråga….
Kämpa på! //Susen