
Efter hela den här trista handledarutbildningen så behövde jag muntras upp så jag träffade upp Bella på Riche för en middag. Så härligt! Vi pratade om allt möjligt, jag berättade om Tony Blair & Skavlan. Hon berättade om The Secret som hon läser nu och en chiclit bok hon vill skriva. Jag tror det skulle bli grymt.
Jag skulle gärna skriva en roman, men tror inte att jag har material för det… Min dag idag skulle kunna vara ett kapitel i alla fall. Herregud om jag bara kunde berätta lite. Ni har fått Tony Blair versionen, men här har ni lite behind the scenes…. (drar efter andan, sväljer stoltheten och tar sats…)
Det börjar med att jag vaknar upp gråtandes för att jag drömde att Gustav lämnade mig. En massa undertryckta känslor kom fram, jag har inte känt mig så sexig på senaste. Allt jag gjort de senaste dagarna är att vagga omkring hemma, snorat, hostat, pruttat (japp bieffekt av att vara på smällen vänner). Jag har inte precis känt mig som en sexbomb. Men jag tycker Gustav är det sexigaste på jorden varje dag, han varken snorar, hostar eller pruttar. Han bara går runt och är sexig. Jag känner mig som flodhästen i madagaskar, minus charm och allt det underbara. En sämre version av henne helt enkelt.

Gustav står och tröstar mig i hallen där jag står och gråter i bara trosorna, han säger att jag är toppensexig. Jag försöker ta in det han säger, känner mig lite övertygad mellan snor och tårar. Men vad händer då? Jo, jag hostar till… Jag säger bara tacka gud för Tena. Jag börjar böla ännu mer och känner mig ännu mer osexig. Gustav skrattar och får övertyga en höggravid kvinna som nyss kissat på sig att hon är sexigast i världen. Han är en hjälte den där Gustav. En paradox för timmen senare glider jag upp inför 1000 personer och föreläser, timmen efter det står jag och snackar glatt med Tony Blair. Sen säljer jag och signerar 150 böcker och glada personer från publiken. Sen coachar jag en av Sveriges mest framgångsrika entreprenörer. På kvällen äter jag middag med en av mina bästa vänner och superentreprenören löwengrip. Ingen dålig dag och ändå började den med att jag kissade på mig. Tänk det skulle folk veta….
/Elaine, kryper skamset ner i badet och inser att 15000 personer nu vet hur hennes dag började….
29 Responses to Middag med Bella på Riche och hålla tätt
Kommentera Avbryt svar
Om Elaine Eksvärds blogg
Den här bloggen började som ett retoriskt experiment. Retorikkonsulten Elaine Eksvärd ville lära sina kunder hur man når ut till folk via sociala medier. Hon intervjuade bloggurun Isabella Löwengrip "Blondinbella" och fick receptet. Föga anade hon att det skulle bli en av Sveriges största bloggar med cirka 60.000 läsare i veckan. Hon visste inte heller att hon skulle tycka att det var så roligt.
Här får du följa med i hennes vardag då hon bland annat träffar sin galna PT Crossfit Dave och fick bevingade ord från sin farfar Arne "Ska du inte platta det där negerhåret flicka lilla?"
"En storasyster på nätet" säger vissa. Hon bloggar om träning, relationer, småbarnslivet, business outfits, retorik och en massa annat härligt. Behållningen i bloggen är inte bara det Elaine skriver, utan det som bloggvännerna skriver. Stämningen på bloggen är ganska unik i bloggvärlden, Troll undanbedes. :)
Det här sa ni bloggvänner senast
- Johan Jönsson om Medierna konstaterar ATT det är våld ute i förorten, men ingen frågar varför.
- Sophie om Mitt livs första podcast ute nu
- Anna - Konståkningstokig pojkbandsnörd om Medierna konstaterar ATT det är våld ute i förorten, men ingen frågar varför.
- Apan satt i granen om Mitt livs första podcast ute nu
- Anna om Mitt livs första podcast ute nu

We go way back – Arkivet.
Seek and yet shall find
Kategorier
- Allmänt
- Babytider
- Bloggstory
- BRIDEZILLA
- Business outfit
- Dagens tanke och andra tankar
- diskussion och debatt
- Fitnesszillas och träning
- Foto
- Frågor och Svar
- Inredning
- Jakten på Mr Right
- Knodden – livet som gravid
- Måldagssekten
- Matplanering och bra fitnesszillakost
- Önskerubriker
- Politik och Retorik
- Resor
- Socialt experiment
- Tacksamhet
- Tacksamhetslistan
- Tvångstankar
- Vardagsglädje
- Vardagsretorik
















Haha, sköna Elaine!! Men sådär är vi ju allihop. Vi är människor, vi pruttar, gör bort oss och tänker helt sjuka saker. Vi är pinsamma. Och andra stunden är vi proffesionella och imponerande. Lustiga varelser vi är. Kram!
Tänk om fler kunde lyfta fram vardagen så bra som du gör. Önskar att jag själv vore bättre på det.
Vill bara säga tack Elaine! Jag är så glad att jag får läsa din blogg. Kram!
Mänsklighet
<3
Haha vad härligt att du bjuder på dig själv och din vardag Elaine! Visserligen känner inte du oss bloggvänner, men det känns ju lite som att vi känner dig även om vi inte känner dig in på djupet. Därför kan jag tänka mig att vi (i alla fall jag) som läser inte alls tycker det är något konstigt, det är ju sånt vänner (om än blogg-sådana) berättar för varandra!
Ha en härlig kväll kära du,
Kram Daniela
Sharing is caring. Och du är supersexig!
Haha vilken dag!!! Föreläsa inför Tony Blair, höggravid, vänners support, underbara Gustav och kropps funktioner!
Gustav är underbar! Tur för honom! Något mindre hade inte varit gott nog för dig!
Ha en underbar dag!
Kram Malin
Tack för en super härlig blogg att läsa !! Du livar verkligen upp:) Snart är pinka på sig tiden över;) De händer alla:) Heja på , snart är bebisen ute o då har du glömt alla jobbiga stunder under gravititeten
Är själv gravid men ”bara” i V9 ännu så de är spännande att läsa din blogg för att kunna förbereda sig vad som komma skall! Tack!!! Kramis
Du är för härlig! Tack för att du bjuder på mer än bara den superlyckade Elaine.
Önskar dig en underbar torsdag & trevlig resa till Dubai. Kramar
Du är för underbar! <3
Visst är det otroligt att dagarna kan ha såna kontraster?
Vet själv hur det är med hur att först känna sig som en hormonbomb som endera bara är arg och helst bara vill slå alla man möter på käften, eller så vill man bara gråta åt ALLT! Nästa stund känner man sig som den där osexiga figuren som kissar ner sig! Är i skrivande stund v. 28…..
Tycker du är otroligt go som törs berätta hur en gravid kvinnas vardag ser ut! <3
Håller med föregående talarare.
Du är underbar Elaine!
Och det är helt fantastiskt att du vill dela sånt här med oss som läser.
Skickar en kram! Tänk att du bär på en människa, det är ju helt fantastiskt! Åh vad jag längtar tills det är min tur, trots kiss och hormonsvängningar (som kanske egentligen borde avskräcka mig, men på något sätt längtar jag bara ännu mer. Att MIN kropp kan ställa om sig för att klara av att föda fram ett nytt liv. Åh!)
Åh du är UNDERBAR!! Haha man får alltid ett stort leende på läpparna när man kikar in här på bloggen
Hahahaha Gud vad härlig du är!
Håller med alla ovanstående, du är beundransvärd! Alla är vi mänskliga men lika go kan man vara för det! <3
ELAINE DU ÄR SÅ UNDERBAR! Det är så underbart att läsa en blogg som speglar en normal, gravid kvinnas liv med allt var det innebär!!
Så härligt befriande att du delar med dig av din mänsklighet. Jag hoppas att många läser och ser att allt inte alltid måste vara så himla ”perfekt”. Jag älskar´t!
Det är sådana här inlägg som gör att jag älskar din blogg! Du är så härlig som bjuder på dig själv och berättar både om dina framgångar och dina ”mindre smickrande” sidor…
TACK för det, Elaine!
Men gud! Exakt sådär är det för mig under graviditeten. Känner mig som världens ohetaste person och kallar mig själv för flodhästen (delvis med ironisk ton men finns nog en sanning i det för känner mig som världens största just nu). Är mer dessa känslor som finns inombords som spökar för ser man sig i spegeln så ser man inte så illa ut. Men känslan inombords är absolut värst! Vi har bara ca två veckor kvar så försöker stå ut. Ska faktiskt bli en enorm befrielse att få ut vår lilla tjej.
Elaine du är så JÄVLA HÄRLIG! Tack för att du har självdistans nog att publicera detta, tänk om fler vågade dela med sig av livets mindre perfekta sidor.
Jag har sagt det förut och jag säger det igen: Följer din blogg dagligen och finner den mest inspirerande av alla storbloggar. Du är så skön! (+begåvad och skitsnygg). Keep it up!
Tack för att du bjuder på hela dig själv och inte bara alla de bra och skimrande delarna i din vardag. Kollar in här flera gånger per dag för att få läsa om vad du har för dig!
Kram
Men herregud starka kvinna, så himla ärligt och härligt att du delar med dig av denna historia. Du balanserar allt så lagomt och det är alldeles underbart att läsa att t.o.m. du, som är så fantastisk och så lyckligt lottad över allt du har ibland även har dåliga dagar. Du blir perfekt, snygg och sexig just för att du inte är helt perfekt
Haha! Jag känner så igen mig! Jag är i vecka 33 och visst får sig självförtroendet en törn ibland
. Men vi bär ju på det vackraste som finns, summan av kärleken så visst måste vi vara vackra! :p
Hahaha! Helt underbart! Så kul att du kan bjuda så mycket på dig själv!
Kunde vart värre, det kunde vart 30 000 som visste hur din dag började
Hörrududu, självsäkerhet och självdistans är sexigt och du har med detta inlägget visat att du innehar bägge! Så upp med hakan och visa hur gravida rocks!
Du kan i alla fall trösta dig med att läckaget faktiskt beror på att en liten sötis trycker mot blåsan, jag har börjat råka ut för läckage – jag är 27, och inte gravid. Det beror främst på att jag under en arbetsdag oftast inte hinner gå på toaletten, och ja… då leder det ena till det andra. Suck. Men det händer lustigt nog oftast de dagar när jag Har hunnit gå på toaletten.
Borde nog ta tag i det där…
Elaine, du är så go! Jag verkligen älskar din blogg för att du är så öppen och ärlig och det här inlägget var fantastiskt!
Hej! Ville bara passa pâ att tacka dig fõr all underbar inspiration! Blir alltid glad efter att ha tittat in hãr! Õnskar dig allt gott! Trevlig helg õnskar jag dig, frân Portugal!
[...] Ni kanske tycker jag är cool som gled upp och föreläste efter Tony Blair. Jo det är coolt. Men, …. Sharing is [...]