Bland det jobbigaste jag vet det är tysta energitjuvar. De kommer in i ett rum och kräver uppmärksamhet på väldigt för mig tydliga-, men för andra ganska subtila sätt. Det var som herren på passkontoret.

Han gick fram och tillbaka framför mig och tittade på mig. Sen la han sin kavaj bredvid mig, sen gick han och pratade med någon bakom disken. Det gjorde ju att jag på ngt sätt fick ha ofrivillig koll på hans kavaj. Han hade inte på ngt sätt kollat med mig först. Sen satte han sig bredvid mig, suckade och stönade högt som om han ville vädra något problem. Jag är nog väldigt folkskygg, vänner får gärna vädra problem men inte främlingar!
Hahaha, nu började han slå på sin tidning, herregud. Jag kanske ska ge han en chans ändå? Jag ger lite energi till honom så kanske han slutar ta en massa energi genom att försöka få min uppmärksamhet.
(5 minuter senare) japp nu har han fått klaga över hur lång tid det tar att få sitt pass. Han har noterat att han är tio nummer efter mig. Han har fått ge sin frustration till en främling och jag får sitta i lugn och ro igen, phu!
jag kanske borde släppa efter lite för pratglada främlingar? Problemet är att det gör jag på jobbet ändå, skulle vara så skönt att bara vara själv annars.
Hade det varit en bloggvän så skulle jag inte reagera så! Vill bara understryka det, ni är inte främlingar ni är bloggvänner.
Nej, nu jävlar ska han prata Igen! Han säger att hans skor är felputsade!
/Elaine, funderar på att dra en lögn om att hon glömt hörapparaten hemma.
3 Responses to Tysta energitjuvar
Kommentera Avbryt svar
Om Elaine Eksvärds blogg
Den här bloggen började som ett retoriskt experiment. Retorikkonsulten Elaine Eksvärd ville lära sina kunder hur man når ut till folk via sociala medier. Hon intervjuade bloggurun Isabella Löwengrip "Blondinbella" och fick receptet. Föga anade hon att det skulle bli en av Sveriges största bloggar med cirka 60.000 läsare i veckan. Hon visste inte heller att hon skulle tycka att det var så roligt.
Här får du följa med i hennes vardag då hon bland annat träffar sin galna PT Crossfit Dave och fick bevingade ord från sin farfar Arne "Ska du inte platta det där negerhåret flicka lilla?"
"En storasyster på nätet" säger vissa. Hon bloggar om träning, relationer, småbarnslivet, business outfits, retorik och en massa annat härligt. Behållningen i bloggen är inte bara det Elaine skriver, utan det som bloggvännerna skriver. Stämningen på bloggen är ganska unik i bloggvärlden, Troll undanbedes. :)
Det här sa ni bloggvänner senast
- Linda - utbildare som vill leda, inspirera och möjliggöra! om Går det inte sjukt bra för oss?
- Elin om Går det inte sjukt bra för oss?
- Jagsmygerut - Den filosofiska bebisbloggen om ”Hon lär folk snacka snyggt!”
- Annika - dödsmetallälskande stark-wannabe om ”Om du skiter när du är deppad så kan du träna när du är deppad!” – Squat challenge 11
- Anna" mammaledig sjuksköterska med löparambitioner" om Höst mitt i sommaren

We go way back – Arkivet.
Seek and yet shall find
Kategorier
- Allmänt
- Babytider
- Bloggstory
- BRIDEZILLA
- Business outfit
- Dagens tanke och andra tankar
- diskussion och debatt
- Fitnesszillas och träning
- Foto
- Frågor och Svar
- Inredning
- Jakten på Mr Right
- Knodden – livet som gravid
- Måldagssekten
- Matplanering och bra fitnesszillakost
- Önskerubriker
- Politik och Retorik
- Resor
- Socialt experiment
- Tacksamhet
- Tacksamhetslistan
- Tvångstankar
- Vardagsglädje
- Vardagsretorik
















Sånt där är sjukt jobbigt. Även när man är ute och flyger själv och folk börjar dra sin livshistoria stör mig som attans. Försöker ju vara lite fin och säga hmm så de skall första ointresset men ibland går det liksom inte in hos vissa. Jobbigt!
Men Elaine, du pratar säkert skaplig portugisiska gissar jag. Det ska man använda. Man ser helt enkelt oförstående ut och rabblar vad som helst på ett språk som motparten (antagligen) inte kan. Blir extra roligt om man säger saker som: Dagens rätt är pytt och annat strunt. Om man inte törs ta ett så pass ”stort” språk som p kan man snabbt hitta på ett låtsasspråk och mumla på för fullt. Skitkul. Prova!
Jag är fast! Vilken härlig människa du verkar vara Elaine. Första dagen jag gick in så undrade min sambo vad jag höll på med, då hade jag suttit och bläddrat tillbaka typ 30 sidor blogginlägg! Nu har jag följt bloggen i drygt en månad och du framkallar känslor vid varje inlägg, glädje, lycka, ledsamhet, förundran men aldrig någon negativitet!
Så fort jag får en paus i skolan ska jag läsa dina böcker också. Stor kram!