Hej finingar. Jag sitter och försöker bestämma vad vi ska ha för tackkort att skicka till gästerna. Det är himla svårt efter som Jesper tog så grymt fina kort. Vad tycker ni jag ska välja?
/Elaine, klurar på om inte det sista kortet var finast…
27 Responses to Tackkort
Kommentera Avbryt svar
Om Elaine Eksvärds blogg
Den här bloggen började som ett retoriskt experiment. Retorikkonsulten Elaine Eksvärd ville lära sina kunder hur man når ut till folk via sociala medier. Hon intervjuade bloggurun Isabella Löwengrip "Blondinbella" och fick receptet. Föga anade hon att det skulle bli en av Sveriges största bloggar med cirka 60.000 läsare i veckan. Hon visste inte heller att hon skulle tycka att det var så roligt.
Här får du följa med i hennes vardag då hon bland annat träffar sin galna PT Crossfit Dave och fick bevingade ord från sin farfar Arne "Ska du inte platta det där negerhåret flicka lilla?"
"En storasyster på nätet" säger vissa. Hon bloggar om träning, relationer, småbarnslivet, business outfits, retorik och en massa annat härligt. Behållningen i bloggen är inte bara det Elaine skriver, utan det som bloggvännerna skriver. Stämningen på bloggen är ganska unik i bloggvärlden, Troll undanbedes. :)
Det här sa ni bloggvänner senast
- Linnea - Psykologisk coach, attraktionsexpert och musikalnörd om När en bloggvän sitter på samma tåg och man har tid över
- G - hemlig, men ofta här :) om Kära Lotta och Paula det är något med oss som provocerar folk
- Theresia om När en bloggvän sitter på samma tåg och man har tid över
- Marie om När en bloggvän sitter på samma tåg och man har tid över
- Mattias om Låt oss vända blad…

We go way back – Arkivet.
Seek and yet shall find
Kategorier
- Allmänt
- Babytider
- Bloggstory
- BRIDEZILLA
- Business outfit
- Dagens tanke och andra tankar
- diskussion och debatt
- Fitnesszillas och träning
- Foto
- Frågor och Svar
- Inredning
- Jakten på Mr Right
- Knodden – livet som gravid
- Måldagssekten
- Matplanering och bra fitnesszillakost
- Önskerubriker
- Politik och Retorik
- Resor
- Socialt experiment
- Tacksamhet
- Tacksamhetslistan
- Tvångstankar
- Vardagsglädje
- Vardagsretorik






















Hej Elaine!
Jag tycker alla bilder är fantastiska, precis som du säger! Tycker dock att ni ska välja en bild där det bara är du och Gustav, det blir lite mer personligt. Andra bilden är ju underbar – synd bara att inte du syns mer!
Jag tycker nog att mittersta och sista bilden passar bäst – ni är skitsnygga och man ser hur mycket ni tycker om varandra!
Ni är så fina, och alla bilderna är underbara. Men den sista passar nog bäst för tackkort!
Det andra kortet är finast, men det är ju lite synd att inte se ditt vackra ansikte – så jag röstar på det sista!
Röstar för nr 3 eller 4.
Vilka kanonbilder!
nr 4! jättefin! Lite som att ”nu går vi mot våran framtid tillsammans”
Jag tycker ni kan ha lite olika bilder, använd alla fem!
Jag tycker ocksa det sista
Det sista helt klart!
Ni visar att ni är ett bekvämt par som trivs ihop och som njuter av livet. Det sista kortet representerar er bäst, åtminstående så vi lärt känna er genom bloggen
Tack för bra blogg! Kram
eftersom jag nästintill börja böla när jag såg nummer 3 så tycker jag DEN! Ni ser så lyckliga ut
Jag föreslår det första kortet.
Jag tycker lugnt att det tredje kortet passar bäst som tack-kort!
Dock var alla fina! Kram!
Det fjärde! Det säger liksom ”nu börjar vi livet ihop”
Jättefina kort, nr 3 eller det sista skulle jag välja, lycka till
Den 3:e eller den sista bilden lätt! Ni är så vackra och er lycka strålar verkligen ut på alla bilder!
Kram x
Jag röstar på den sista eller den när ni går iväg i vänder en om o tittar mot kameran – blir lite som att ni går mot er gemensamma framtid tillsammans.
Ha en fortsatt skön semester
Vad fina kort!!! Lyckan lyser verkligen igenom dem! Jag skulle nog säga näst sista eller sista
3. Eller 4. Alla var ju kanon!
Sista är bäst, personligt och väldigt vackert!!!!
Alla var jättebra men jag gillar nr 4.
det sista är fantastiskt fint!
jag och min man gifte oss 11/11-11 och har med suttit och pulat med tackkort, jösses vad det är svårt att välja ett! helst vill man skicka ett litet album haha
men vi valde ett där det bara är vi två och vi ser kära ut på, det var viktigt för oss, ett foto där man verkligen känner känslan igenom.
Det tredje nerifrån tycker jag! Det ser ut som om ni gift er och liksom säger ”Tack för allt, nu springer vi iväg och lever vårt gifta liv!”
Den första låter lite: ”Jag och min team tackar för…”
Och dne tredje var vacker. Trean eller fyran skulle jag vilja säga!
Jag tycker att bilden där ni båda tittar in i kameran var väldigt vacker, men sista bilden har en fantastisk känsla!
Ni ser så lyckliga ut!
Jag röstar på nr 4!
Som tackkort tycker jag ni ska ta ett där ni kollar in i kameran
tittar på den ni tackar så att säga
alla var underbart fina
Det sista när ni sitter på bänken – ni ser ut som ni delar en hemlighet! Underbar bild!
Jag röstar på den sista bilden! Ni ser så kära ut!
Jag tycker att ni ska välja ilden där Gustav har sitt huvud på din axel, den bilden står verkligen ut tycker ag, det strålar om er